
22 травня 2020 року № 83-23/VII
м.Чернігів
Про Звернення Чернігівської обласної ради
до Голови Верховної Ради України Разумкова Д.О.
щодо зменшення розміру грошової застави на виборах
З метою зменшення розміру грошової застави для кандидатів у міські голови у містах з кількістю виборців понад 90 тисяч та виборчих списків партій до місцевих рад (обласних та міських з кількістю виборців більше 90 тисяч), керуючись частиною 2 статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», обласна рада вирішила:
1.Звернутися до ГоловиВерховної Ради України Разумкова Д.О. щодо зменшення розміру грошової застави на виборах (Звернення додається).
2.Направити Звернення до Голови Верховної Ради України Разумкова Д.О.
Голова обласної ради І.С.Вдовенко
Чернігівська обласна рада стурбована дискримінаційним підходом, що встановлений Виборчим кодексом України до розміру грошової застави для кандидатів у міські голови у містах з кількістю виборців понад 90 тисяч та виборчих списків партій до місцевих рад (обласних та міських з кількістю виборців більше 90 тисяч).
Грошова застава на виборах є своєрідним підтвердженням серйозності намірів учасників виборчого процесу, обмеженням чи усуненням зловживань виборчим правом, передусім за рахунок платників податків, та є превентивним механізмом, що має зменшити вплив на вибори технічних кандидатів, яких реєструють, щоб «відтягнути» голоси чи взяти участь у розподілі місць у виборчих комісіях.
Розміри грошової застави закріплені у статті 225 Виборчого кодексу України.
Для кандидатів у міські голови у містах з кількістю виборців понад 90 тисяч осіб та виборчих списків партій до місцевих рад (обласних та міських з кількістю виборців більше 90 тисяч) грошову заставу збільшено майже у 40 разів порівняно з місцевою виборчою кампанією 2015 року.
Збільшення розміру суми грошової застави можна пояснити зростанням з 2015 року мінімальної заробітної плати, до розміру якої прив’язана формула розрахунку грошової застави, але нічим необґрунтоване її збільшення у 10 разів (4 мінімальні заробітні плати на кожні 10 тисяч виборців порівняно з попередньою формулою: 4 мінімальні заробітні плати на кожні 100 тисяч виборців). Така грошова застава є надмірно високою і, як наслідок, брати участь у виборах зможуть тільки ті партії та громадяни, які володіють достатньо великими грошовими коштами.
Зокрема, розмір грошової застави для реєстрації партійного списку в Чернігівську обласну раду складатиме 1 млн 700 тис. грн, а для реєстрації партійного списку в місті Чернігові - 397 тис. грн.
Сума застави є непомірною і перевищує в рази середній річний дохід в Україні, який становив у 2019 році близько 125 тисяч гривень.
Таким чином, механізм грошової застави, встановлений новим Виборчим кодексом України (для кандидатів у міські голови у містах з кількістю виборців понад 90 тисяч та виборчих списків партій до місцевих рад (обласних та міських з кількістю виборців більше 90 тисяч), є дискримінаційним, та таким, що порушує основоположні права громадян України – право бути кандидатом на виборах.
Просимо Верховну Раду України прийняти проект Закону України від 17.01.2020 № 2769 «Про внесення змін до статті 225 Виборчого кодексу України (щодо розміру грошової застави)».
Сподіваємося на підтримку та взаєморозуміння.
Прийнято на двадцять третій сесії
обласної ради сьомого скликання
22 травня 2020 року