
26 січня 2021 року № 60-2/VIII
м.Чернігів
Про Звернення Чернігівської обласної ради
до Президента України, Верховної Ради України
та Кабінету Міністрів України щодо проекту
Державної стратегії управління лісами України до 2035 року
Керуючись статтею 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», обласна рада вирішила:
1.Звернутися до Президента України, Верховної Ради Українита Кабінету Міністрів України щодо проєкту Державної стратегії управління лісами України до 2035 року (Звернення додається).
2.Направити Звернення Президенту України, Верховній Раді Українита Кабінету Міністрів України.
Голова обласної ради О.Б.Дмитренко
Чернігівська обласна рада стурбована через наміри Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України запровадити нову систему управління лісовими ресурсами шляхом затвердженняпроєкту Державної стратегії управління лісами України до 2035 року (далі – проєкт Стратегії), що у майбутньому може призвести до надмірної централізації діяльності лісового господарства.
За результатами аналізу проєкту Стратегії і обговорення, що відбулося за участі фахівців у сфері ведення лісового та мисливського господарства, депутати дійшли висновку, що зазначений документ потребує суттєвого доопрацювання та внесення значних змін.
У цілому розроблений проєкт Стратегії має доволі прогресивний характер. Проте справедливе занепокоєння викликає той факт, що у запропонованому варіанті змін моделі та механізмів державного управління в сфері лісового та мисливського господарства ведення економічної діяльності у лісовій галузі передбачається в межах новоствореного суб’єкту господарювання державної форми власності, який буде уповноважений здійснювати управління всіма державними лісогосподарськими підприємствами.
Як не прикро, в цьому ми, як депутати, не вбачаємо спрямування проєкту майбутньої Стратегії на вирішення нагальних проблем лісової галузі, а лише бачимо, що її основна мета – централізація важелів управління лісовими ресурсами безпосередньо в Києві.
На наше переконання, це не лише не забезпечить організацію ефективного економічного управління та контролю на місцях, оперативне реагування й вжиття заходів у разі надзвичайної ситуації на місцевому рівні через віддаленість керівництва, а й підвищить вірогідність виникнення корупційних ризиків при прийнятті і виконанні рішень по підприємству.
Подібна пропозиція щодо створення єдиного суб’єкта господарювання суперечить ініціативам Президента України про децентралізацію та призведе до виведення з-під впливу обласних рад і обласних державних адміністрацій прийняття управлінських рішень стосовно ведення лісового господарства на місцях, позбавлення голів відповідних місцевих державних адміністрацій повноважень щодо погодження осіб, які призначаються та звільняються з посади керівника лісогосподарського підприємства.
Натомість, пропонуємо ведення економічної діяльності у лісовій галузі передбачити та сконцентрувати в межах новостворених суб’єктів господарювання державної форми власності в ресурсних регіонах, таких як Полісся, Карпати тощо по кожній адміністративно-територіальній одиниці (області) окремо, а в лісодефіцитних регіонах південної та східної частини країни – по декілька адмінтеродиниць, що не порушить принципів децентралізації влади та забезпечить економічну стабільність областей.
В розділі ІІІ «Стратегічні цілі» проєкту Стратегії, а саме в п.1 «Ефективне управління лісами» вказується на впровадження нової системи організації охорони і захисту лісів, попередження незаконних рубок. Однак далі в тексті документа не конкретизовано питання реформування державної лісової охорони, хоча воно є одним із найважливіших для галузі, адже безпосередньо стосується збереження лісів. Необхідно розширити та деталізувати висвітлення в Стратегії питання реформування лісової охорони та запровадження нової системи організації охорони лісів.
Підпункт 3.1. пункту 3 розділу ІV проєкту Стратегії, який передбачає підвищення економічного потенціалу за рахунок безпосереднього збільшення обсягів заготівлі деревини до науково обґрунтованого рівня невиснажливого лісокористування, не узгоджується з позицією ключового індикатора – зменшення обсягу деревини, яка заготовлюється під час санітарних рубок.
Як наслідок, виникає питання: за яких конкретно умов буде збільшено обсяг заготівлі деревини?
Також звертаємо увагу на те, що розробка та введення механізму відшкодування збитків між користувачами мисливських угідь і власниками та користувачами земельних ділянок може призвести до негативного бачення мисливських господарств стосовно права на відшкодування збитків внаслідок здійснення господарської діяльності підприємствами, зокрема проведення суцільних рубок головного користування та суцільних санітарних рубок, що призведе до судових спорів та фінансових втрат підприємств.
Проект Стратегії потребує включення також інших важливих аспектів для розв’язання проблемних питань лісової галузі, розробки дієвих шляхів їх вирішення, а саме: законодавчого регулювання функціонування ринку деревини, діяльності деревообробних підрозділів лісогосподарських підприємств, визначення механізму надходження коштів до спеціального фонду фінансування лісового господарства, функцій територіальних органів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства тощо.
Враховуючи вищезазначене, просимо Вас дослухатися до нашої думки та спрямувати роботу Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України на перегляд і доопрацювання цілей проєкту Стратегії з більш конкретним формулюванням її положень та чітким відображенням шляхів реалізації цього важливого нормативно-правового акта з урахуванням думки науковців, фахівців у сфері лісового і мисливського господарства, органів місцевого самоврядування та громадськості.