
10 лютого 2023 року № 51-13/VIII
м.Чернігів
Про Звернення до Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України
та Державного агентства лісових ресурсів України
щодо недопущення прийняття проєкту Закону України
«Про особливості управління об’єктами державної власності в лісовій галузі
та порядок утворення та діяльності спеціалізованого державного лісогосподарського
акціонерного товариства ”Ліси України”» в редакції,
запропонованій Державним агентством лісових ресурсів України
Керуючись частиною 2 статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», обласна рада вирішила:
1.Звернутися доВерховної Ради України, Кабінету Міністрів України та Державного агентства лісових ресурсів України щодо недопущення прийняття проєкту Закону України «Про особливості управління об’єктами державної власності в лісовій галузі та порядок утворення та діяльностіспеціалізованого державного лісогосподарського акціонерного товариства ”Ліси України”» в редакції, запропонованій Державним агентством лісових ресурсів України.
2.Направити Звернення до Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України та Державного агентства лісових ресурсів України.
Голова обласної ради Олена ДМИТРЕНКО
Постанова Кабінету Міністрів України від 7 вересня 2022 року № 1003 «Деякі питання реформування управління лісової галузі» запустила реформу лісової галузі України.
Даною постановою Уряд погодився з пропозицією Державного агентства лісових ресурсів щодо утворення державного спеціалізованого лісогосподарського підприємства «Ліси України» та приєднання до нього спеціалізованих державних лісогосподарських підприємств, які належать до сфери управління Державного агентства лісових ресурсів.
Вказаною постановою Міністерству захисту довкілля та природних ресурсів, зокрема, доручено розробити і подати в установленому порядку на розгляд Кабінету Міністрів України законопроєкт щодо особливостей утворення та діяльності державного лісогосподарського акціонерного товариства.
13 грудня 2022 року на офіційному вебсайтіДержавного агентства лісових ресурсів України опубліковано проєкт Закону України «Про особливості управління об'єктами державної власності в лісовій галузі та порядок утворення та діяльності спеціалізованого державного лісогосподарського акціонерного товариства ”Ліси України”» (далі по тексту – Проєкт, проєкт Закону України).
У ході опрацювання проєкту Закону України виконавчим апаратом та управлінням комунального майна спільно із комунальним підприємством «Чернігівоблагроліс» Чернігівської обласної ради та за участю голів депутатських фракцій, утворених у Чернігівcькій обласній раді, було напрацьовано зауваження.
В цілому окремі положення Проєкту явно суперечать Конституції України, Цивільному кодексу України, Земельному кодексу України, Лісовому кодексу України.
Відповідно до статті 56 Земельного кодексу України землі лісогосподарського призначення можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності. Статтею 7 Лісового кодексу України визначено, що ліси України можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності. Суб'єктами права власності на ліси є держава, територіальні громади, громадяни та юридичні особи.
Розробниками проєкту Закону України до об'єктів управління державної власності в лісовій галузі включено об’єкти, що є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст області (комунальна власність), які є різними та рівноправними об’єктами права власності (на рівні з державною та приватною формами власності).
Включення в перелік об’єктів управління державної власності у лісовій галузі земель, які перебувають у постійному користуванні спеціалізованих комунальних лісогосподарських підприємств, у тому числі тих, речові права на які не оформлено, а також лісів на землях комунальної власності, призведе до позбавлення територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області в особі Чернігівської обласної ради, як володільця права розпорядження таким майном, та створених ними комунальних підприємств, установ, організацій права користування земельними ділянками лісогосподарського призначення.
Цим законопроєктом пропонується позбавити територіальні громади прав власності на земельні ділянки лісогосподарського призначення під виглядом визначення особливостей утворення та діяльності спеціалізованого державного лісогосподарського акціонерного товариства «Ліси України».
Це суперечить статтям 7, 142 Конституції України, порушує конституційні гарантії місцевого самоврядування, позбавляє територіальні громади матеріальної та фінансової основи, знищує результати реформи місцевого самоврядування та проведеної децентралізації.
Відповідно до частини 4 статті 13 Конституції України держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб'єкти права власності рівні перед законом.
Згідно зі статтею 319 ЦКУ власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Усім власникам забезпечуються рівні умови здійснення своїх прав. Держава не втручається у здійснення власником права власності.
Статтею 321 ЦКУ визначено, що право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Стаття 324 ЦКУ регламентує право власності Українського народу. Так, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, встановлених Конституцією України.
Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.
Стосовно переходу в управління Акціонерного товариства об'єктів управління державної власності в лісовій галузі та майнових прав на них за правонаступництвом варто зазначити наступне.
Відповідно до статті 104 ЦКУ у разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов’язки переходять до правонаступників.
Злиття, приєднання, поділ та перетворення юридичної особи здійснюються за рішенням його учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, а у випадках, передбачених законом, - за рішенням суду або відповідних органів державної влади (стаття 106 ЦКУ).
Отже, правонаступництво як інститут права може бути застосовано до майна юридичної особи у разі його реорганізації, яка здійснюється за рішенням уповноваженого на це органу.
Запропонованим проєктом Закону України порушуються права Чернігівської обласної ради як засновника юридичної особи.
Також наголошуємо на необхідності дотримання вимог частини 2 статті 22 Конституції України щодо недопущення звуження змісту і обсягу існуючих прав і свобод при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів.
Так, у спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст області перебуває комунальне підприємство «Чернігівоблагроліс» Чернігівської обласної ради (далі – підприємство, «Чернігівоблагроліс»).
Вказане підприємство є бюджетоутворюючим на рівні області, а утворені ним дочірні підприємства є одними із головних платників податків до бюджетів громад, на території яких здійснюють свою діяльність. Саме тому «Чернігівоблагроліс» є суспільно значущим підприємством для усіх жителів Чернігівщини.
Так, у КП «Чернігівоблагроліс» та утворених ним дочірніх підприємствах працює 608 осіб, середньомісячна заробітна плата складає 9,2 тис. грн, дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за 2022 рік становить біля 212,3 млн. грн.
Верховна Рада України, наділяючи органи місцевого самоврядування правами та обов’язками в лісовій сфері, сприяла підвищенню їх ролі в прийнятті управлінських рішень та реалізації напрямків державної екологічної політики держави.
Ми, депутати Чернігівської обласної ради, вважаємо за доцільне в межах реформи лісової галузі України посилити значення органів місцевого самоврядування у процесі реалізації державної політики у сфері лісових відносин, а також на загальнодержавному рівні закріпити обов’язкову участь органів представницької влади у визначенні напрямків її вдосконалення з урахуванням регіональної специфіки.
Роль та значення місцевого самоврядування також зафіксовано в міжнародних правових актах, які ратифікувала Україна. Так, Європейською хартією місцевого самоврядування визначено, що місцеве самоврядування означає право і спроможність органів місцевого самоврядування в межах закону здійснювати регулювання та управління суттєвою часткою публічних справ під власну відповідальність, в інтересах місцевого населення.
Підсумовуючи викладене, просимо:
-забезпечити в рамках проведення процесу децентралізації влади посилення значення органів місцевого самоврядування у процесі реалізації державної політики у сфері лісових відносин;
-не допустити позбавлення органів місцевого самоврядування законних прав управління та розпорядження комунальним майном, у зв’язку з чим виключити з тексту проєкту Закону України норми, що стосуються:
1) земель, які надані у постійне користування спеціалізованим комунальним лісогосподарським підприємствам та речові права на які не оформлені у встановленому законодавством порядку;
2) лісів на землях комунальної власності, які надані в постійне користування.
Сподіваємося на розуміння та підтримку.
