
28 жовтня 2020 року № 5-25/VII
м.Чернігів
Про Звернення депутатів Чернігівської обласної ради
до Верховної Ради України стосовно внесення змін
до проєкту Закону України № 4200 від 8 жовтня 2020 року
«Про внесення змін до Бюджетного кодексу України
щодо підвищення ефективності використання коштів
державного фонду регіонального розвитку»
Керуючись частиною 2 статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», обласна рада вирішила:
1.Звернутися до Верховної Ради України стосовно внесення змін до проєкту Закону України № 4200 від 8 жовтня 2020 року «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо підвищення ефективності використання коштів державного фонду регіонального розвитку» (Звернення додається).
2.Направити Звернення до Верховної Ради України.
Голова обласної ради І.С. Вдовенко
Чернігівська обласна рада звертається з приводу розподілу коштів державного фонду регіонального розвитку для фінансування відповідних проєктів.
Згідно зі статтею 241 Бюджетного кодексу України «Державний фонд регіонального розвитку» (ДФРР) обсяг коштів зазначеного Фонду розподіляється між регіонами з дотриманням наступних критеріїв:
– 80 відсотків коштів – відповідно до чисельності населення, яке проживає у відповідному регіоні;
– 20 відсотків коштів – з урахуванням рівня соціально-економічного розвитку регіонів відповідно до показника валового регіонального продукту в розрахунку на одну особу (для регіонів, у яких цей показник менше 75 відсотків середнього показника по Україні).
Зокрема, в 2020 році згідно з розподілом коштів ДФРР Чернігівщині передбачено 92,7 млн гривень. І це, як не прикро, один з найнижчих річних обсягів ДФРР серед регіонів України, а у порівнянні з подібними за чисельністю населення областями він менший у 1,5-2 рази.
При існуючих підходах до розподілу коштів ДФРР подібна ситуація може зберегтися і в 2021 році.
А це, на жаль, не стимулює регіони до економічного зростання, адже збільшення обсягів ВВП на одну особу автоматично призводить до зменшення обсягів державної підтримки.
Водночас, при такому розподілі не враховується рівень щільності населення, а він у Чернігівській області, яка має найбільшу територію в Україні, удвічі нижчий, ніж у середньому по державі. А це у свою чергу призводить до підвищення вартості надання соціальних послуг населенню (освіта, охорона здоров’я тощо) та, зважаючи на великі відстані, вимагає утримання більшої мережі соціальних закладів.
Особливо актуальним це питання є для малих міст та селищ.
Необхідно внести зміни до п.3 проєкту Закону України № 4200 від 8 жовтня 2020 року «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо підвищення ефективності використання коштів державного фонду регіонального розвитку» та передбачити розподіл обсягу коштів ДФРР, а саме – на реалізацію програм і проєктів регіонального розвитку, які забезпечують виконання завдань, визначених регіональними стратегіями розвитку, пропорційно чисельності населення регіону та його площі у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
На нашу думку, врахування зазначених факторів при розподілі коштів ДФРР сприяло б забезпеченню населення прикордонних поліських територій гарантованими державою соціальними послугами високої якості незалежно від місця проживання.