
30 листопада 2021 року № 38-7/VIII
м.Чернігів
Звернення депутатів Чернігівської обласної ради
до Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України
щодо визнання проблем в енергетиці кризовою ситуацією
рівня надзвичайної та вжиття термінових заходів для її подолання
Керуючись частиною 2 статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», обласна рада вирішила:
1.Звернутися до Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України щодо визнання проблем в енергетиці кризовою ситуацією рівня надзвичайної та вжиття термінових заходів для її подолання.
2.Направити Звернення до Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України.
Голова обласної ради Олена ДМИТРЕНКО
Протягом 2021 року відбулося величезне зростання вартості енергоресурсів. Так, вартість електроенергії для промислових споживачів у вересні 2021 року перевищила її січневу вартість у 1,6 рази. Вже 12 жовтня поточного року ціна електроенергії на РДН сягнула рівня 3,33 грн/кВт*год, що в 2,2 рази більше, ніж середньосічнева ціна.
Станом на 6 жовтня 2021 року промислові підприємства отримали пропозиції природного газу за ціною 56,0 тис. грн/тис. куб. м (з ПДВ), тобто в 7 разів вище від ціни січня 2021 року. Станом на 19 жовтня 2021 року пропозиція ціни на газ - 35 тис. грн/тис. куб. м (з ПДВ) з тенденцією на збільшення.
Такий рівень цін на енергоносії є вбивчим для української промисловості.
Опитування, проведене Федерацією роботодавців України, серед підприємств, у собівартості продукції, яких станом на 31 грудня 2020 року частка газу перевищувала 7%, показало, що в жовтні цього року через ціну на газ збитковими стануть 91 % опитаних компаній. У листопаді їх кількість може сягнути вже катастрофічних 96 %. А 49% респондентів планують зупинити виробництво або зменшити його обсяги, якщо ціна газу залишиться на рівні жовтня або зросте.
Неможливо будувати конкурентну економіку, коли ціна на газ для українських підприємств у 4-5 разів вища, ніж у їх конкурентів.
Вже зараз можна впевнено говорити, що, у разі відсутності невідкладних кроків з боку влади по стабілізації ситуації з ціною на природний газ для промисловості, матимемо: скорочення працівників на підприємствах, закриття компаній або зупинку виробництва, збільшення міграції працездатного населення України за кордон та зменшення надходжень до бюджетів різних рівнів.
Зростання вартості будматеріалів вплине на вартість житлових і комерційних площ, що посилить навантаження на бюджети державних програм будівництва. А також поставить під загрозу виконання планів щодо будівельних обсягів у межах фінансування на 2021 рік.
За попередніми оцінками хлібопекарів України, ціна хлібу вже зросла на 1,5% і така тенденція щодо зростання його вартості продовжиться щонайменше півроку.
Порівняно з попереднім місяцем у середньому ціни на молоко зросли на 1,11 %, на сметану - на 3,67 %, на масло - на 3,4%, на сири - на 0,83 %.
За оцінками Національної асоціації цукровиків України «Укрцукор» наприкінці цього року та початку наступного цукрові заводи прогнозують зростання ціни цукру на 5 - 6 %.
До кінця цього року відбудеться наступна хвиля зростання цін на кінцеву продукцію всіх українських виробників у всіх галузях.
За даними Держстату з травня поточного року скорочується середньооблікова кількість штатних працівників у економіці, досягнувши у серпні рекордно низького рівня у 7,1 млн осіб. Із 2011- 2012 років кількість штатних працівників скоротилася в 1,5 рази. При цьому кількість українських мігрантів-заробітчан продовжує збільшуватись і становить 4 - 5 мільйонів.
Для пом'якшення та подолання енергетичної кризи через рекордне зростання цін на природний газ європейці вже впроваджують низку заходів.
Україна не може дозволити собі втрачати час, оскільки на кону - конкурентоздатність української продукції та життєздатність українських підприємств.
Катастрофічна ситуація, що склалася на ринках енергоресурсів України для захисту промисловості та економіки України в цілому потребує термінових дій влади.
Чернігівська обласна рада звертається з проханням:
До Верховної Ради України:
1.Прийняти постанову про визнання поточної ситуації на ринку природного газу кризовою ситуацією рівня надзвичайної ситуації (в розумінні статті 6 Закону України «Про ринок природного газу»).
2.У вказаній постанові визначити заходи для виходу з кризової ситуації, взявши до уваги пропозиції Європейської комісії.
До Кабінету Міністрів України:
1.Оновити Національний план дій, затверджений наказом від 02.11.2015 № 687 Міністерства енергетики та вугільної промисловості, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 23 листопада 2015 р. за № 1458/27903.
2.Вжити заходів для кризової ситуації рівня надзвичайної ситуації, визначених Національним планом дій, затвердженим наказом від 02.11.2015 № 687 Міністерства енергетики та вугільної промисловості, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 23 листопада 2015 р. за № 1458/27903.
3.Відповідно до статті 6 Закону України «Про ринок природного газу» створити Кризовий комітет та включити до його складу представників відповідних органів державної влади, місцевого самоврядування та Федерації роботодавців України.
4.Скласти та оприлюднити реальний енергобаланс країни (виробництва та споживання електроенергії, природного газу та інших енергоресурсів), який дозволить підприємцям приймати управлінські рішення щодо можливості/необхідності переходу із споживання одного енергоресурсу на інший, який для них є більш економічно доцільним.
5.Пріоритезувати цілі, завдання та державні витрати на впровадження програми «Велике енергетичне будівництво», спрямованої на вжиття невідкладних заходів для забезпечення енергобезпеки та енергонезалежності України.
6.Розробити та впровадити цільові програми підтримки компаній зокрема, шляхом надання їм антикризових кредитів, зменшення податків тощо.
7.Прийняти постанову Кабінету Міністрів України «Про реалізацію експериментального проекту щодо здійснення закупівель техніки галузі машинобудування з використанням нецінового критерію оцінки».
8.Збільшити та зробити пріоритетними видатки держави на енергомодернізацію та енергозбереження.
9.Створити умови для укладання довгострокових договорів купівлі-продажу постачання природного газу по паритету ціни на нафту.
10.Створити цільовий фонд для формування компенсаторів ціниприродного газу для промисловості на час дії кризової ситуації рівня надзвичайної ситуації.
11.Надати доступ до природного газу із стратегічного запасу природного газу, що створювався і підтримується відповідно до закону.
12.Забезпечити заміщення природного газу як енергоресурсу для промисловості та виробників електричної енергії, у разі наявності такої технологічної можливості у споживачів газу.
13.Доручити Міністерству енергетики України:
- провести аудит НАК «Нафтогаз»;
- вжити заходів щодо збільшення гнучкості імпорту природного газу, диверсифікації джерел надходження природного газу, укласти довгострокові зовнішньоекономічні договори купівлі-продажу або постачання природного газу в· Україну, зокрема з Азербайджаном, Казахстаном, Узбекистаном;
- якнайшвидше вжити заходів щодо примусового збільшення обсягів видобутку природного газу в Україні;
- вжити заходів для стимулювання інвестицій в об'єкти газової інфраструктури.
14.Надати доручення ТОВ «Оператор ГТС України» забезпечити, зокрема:
- двосторонній рух природного газу;
- доступ до газотранспортних систем для постачальників газу з альтернативних джерел та з нових родовищ природного газу, які розробляються або будуть розроблятися.
Прийнято на сьомій сесії
обласної ради восьмого скликання
30 листопада 2021 року