
20 липня 2016 року № 86-5/VII
м.Чернігів
Про Звернення Чернігівської обласної ради
до Президента України, Верховної Ради України
та Кабінету Міністрів України щодо внесення змін
до статті 13 Закону України «Про особливості
здійснення права власності у багатоквартирному будинку».
Відповідно до Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про житлово-комунальні послуги», «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», з метою створення належних умов для забезпечення реалізації прав та законних інтересів громадян на управління багатоквартирним будинком, обласна рада вирішила:
1.Звернутися до Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України щодо внесення змін до статті 13 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» (Звернення додається).
2.Голові обласної ради Вдовенку І.С. направити рішення до Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України та оприлюднити в засобах масової інформації.
3.Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію обласної ради з питань житлово-комунального господарства, транспорту та інфраструктури.
Голова обласної ради І.С. Вдовенко
З 1 липня 2015 року набрав чинності Закон України “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку”.
Цим законом визначено особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, встановлені правові, організаційні та економічні відносини, пов’язані з реалізацією прав та виконанням обов’язків співвласників багатоквартирного будинку щодо його утримання та управління.
Якщо протягом одного року з дати набрання чинності цим Законом (до 1 липня 2016 року) співвласники багатоквартирного будинку, в якому не створено об’єднання співвласників, не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком, управління таким будинком здійснюватиметься управителем, призначеним на конкурсних засадах виконавчим органом місцевої ради, на території якої розташований багатоквартирний будинок.
Держава фактично переклала на плечі мешканців відповідальність за утримання, експлуатацію, реконструкцію, реставрацію, поточний і капітальний ремонти та технічне переоснащення будинків.
Отже, орган місцевого самоврядування визначатиме, залишити для управління багатоквартирним будинком житлово-експлуатаційну дільницю чи віддати повноваження приватному управителю, який відповідатиме вимогам до посадових осіб. На сьогодні немає затвердженого порядку відбору управителя будинку, де були б прописані чіткі критерії та вимоги до людини, яка має право претендувати на посаду управителя будинку. Також невідомо, що саме має входити до вартості послуг щодо утримання будинку, на якій підставі формуватиметься ціна послуг.
Розірвати в майбутньому договір про надання таких послуг буде вкрай складно, оскільки стороною договору виступатимуть не самі власники квартир, а певний управитель, призначений органом місцевої ради, на території якої розташований багатоквартирний будинок, і тільки він зможе почати процес відмови від послуг управляючої компанії.
На сьогодні нормативно-правові акти не приведені у відповідність до Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», немає механізму списання з балансу міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, державними підприємствами та органами місцевого самоврядування багатоквартирних будинків, у яких розташовані приміщення приватної та інших форм власності.
Зважаючи на викладене, враховуючи неготовність мешканців багатоквартирних будинків до утворення об'єднань співвласників багатоквартирних будинків або обрання управителя будинку, слабку роз'яснювальну роботу щодо дії норм Закону України “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку”, звертаємося щодо необхідності внесення змін до статті 13 Закону України “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку” в частині відтермінування примусового призначення виконавчим органом місцевої ради управителя багатоквартирного будинку до 1 січня 2018 року.